Oplev Gråstens livlige weekend med loppemarked og kreativ naturskrivning

Foto: Kultunaut.
dato

Den kommende weekend i Gråsten byder på spændende aktiviteter, hvor du både kan gøre gode fund på loppemarkedet og lade dig inspirere af naturen gennem en kreativ skriveworkshop.

Det bliver en weekend fyldt med oplevelser i Gråsten, når lokalafdelingen for Kræftens Bekæmpelse åbner op for et loppeeventyr, og når forfatteren Birgit Juel Martinsen tager dig med på en Writers Walk i de smukke Gråstensskove.

Loppemarked: Gode fund for en god sag

På fredag kan du komme på opdagelse blandt boderne, når lokalafdelingen fra Kræftens Bekæmpelse afholder et stort loppemarked på Torvet i Gråsten. Her vil der være masser af muligheder for at gøre en god handel og samtidig støtte et godt formål. Alle er velkomne til at deltage i denne hyggelige begivenhed.

Tidspunkt: Fredag 24. april 2026, kl. 10:00
Sted: Torvet, Torvet, 6300 Gråsten
Kontakt: (+45) 22 85 65 86

Writers Walk i Gråstenskovene

Tag med forfatter Birgit Juel Martinsen på en inspirerende vandretur gennem Gråstenskovene lørdag formiddag. Med udgangspunkt i naturen arbejder vi med skriveøvelser, der vækker kreative tanker og åbner sanserne. Turen på 5-7 km er en mulighed for at lade naturens ro inspirere skriveprocessen.

Tidspunkt: Lørdag 25. april 2026, kl. 10:00
Sted: Biblioteket Gråsten, Ahlmannsparken, Ahlefeldvej 4, 6300 Gråsten
Entré: 120 kr
Medbring: Vand og passende tøj efter vejret

Begivenhederne byder på oplevelser for alle aldre i denne hyggelige residensby. Så benyt weekenden til at komme ud og nyde Gråstens charme i både by og natur.



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut