Bålaften i æblehaven
Tirsdag den 2. september 2025 kl. 19-21 inviterer Rinkenæs Korskirke til en bålaften i æblehaven. Her kan du opleve det særlige fællesskab og den ro, som skabes omkring et aftenbål. Naturterapeut Andreas Nielsen sørger for en let aftensmad, og der vil være mulighed for at synge og nyde fællesskabet. Ingen tilmelding er nødvendig, og alle er velkomne til at deltage.
Koncert: Sang og orgelklangTirsdag den 23. september 2025 kl. 19.00 kan du opleve koncerten "Sang og orgelklang" i Rinkenæs Korskirke. Tenor Michael Schwarz og organist Antonia Blaser vil fylde kirken med smukke toner som en del af Orgelfestivalen i Sønderborg og omegn. Det er en gratis koncert, og alle er velkomne til at få en dejlig musikalsk oplevelse i den smukke korskirke.
Praktisk information:
Bålaften:
Dato: Tirsdag 2. september 2025
Tid: Kl. 19-21
Sted: Rinkenæs Korskirke, Kirkevej 1, 6300 Gråsten
Entré: Ikke oplyst
Koncert "Sang og orgelklang":
Dato: Tirsdag 23. september 2025
Tid: Kl. 19.00
Sted: Rinkenæs Korskirke, Kirkevej 1, 6300 Gråsten
Entré: Gratis
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her